Revenue Analysis of Self-service Car Wash

2021-11-09

Project Name ① Non-member Car Wash ② Member Car Wash Car wash charges 10 yuan/time
Project Name ① Non-member car wash ② Member car wash Remarks
Car wash charge 10 yuan/time 8 yuan/time According to the calculation of 4 sets of equipment installed in the site, the daily average number of car washes per equipment is 25.
Number of car washes 20 cars/day 80 vehicles/day
Number of annual car washes 20 vehicles * 300 days = 6000 vehicles 80 vehicles * 300 days = 24000 vehicles
Annual Car Wash Revenue 6000*10 yuan = 60000 yuan 24000*8 yuan = 192000 yuan
Total annual car wash revenue 60000 yuan 192000 yuan = 252000 yuan
Equipment investment 12800 yuan/Taiwan * 4=51200 yuan
Field construction investment 8000 yuan/Taiwan * 4=32000 yuan
Site cost 1000 yuan/Month/Station * 4 Station * December = 48000 yuan
operational management cost 200 yuan/Taiwan * 4 * December = 9600 yuan
(Maintenance of wearing parts)
Car wash water and electricity costs 0.8 yuan/Ministry * (6000 cars and 24000 cars) = 24000 yuan
Total investment in the first year: amount of capital 51200 yuan, 32000 yuan, 48000 yuan, 9600 yuan, 24000 yuan = 164800 yuan
First year profit gain 252000 yuan -164800 yuan = 87200 yuan

 

To sum up: about 8 months to recover the investment!

 

Key words: